Formaţia URMA, care a marcat anul acesta un deceniu de existenţă, va susţine pe 10 mai 2013 un concert acustic la Cinema Patria din Bucureşti, intitulat URMA – MTV Unplugged. Părţi din acest show vor fi difuzate ulterior şi pe postul muzical MTV România, în cadrul emisiunii cu acelaşi nume, prezentată de DJ Hefe.

URMA este o prezenţă aparte în peisajul muzical românesc, ce a lansat până în prezent patru materiale discografice pe care „au promovat insistent sunetul acustic, curat, folosind ca mijloace de exprimare instrumente acustice diverse, precum chitara, saxofonul, flautul, trompeta, pianul, vioara, violoncelul, cavalul, saz-ul şi multe alte instrumente de percuţie” declară Mani Gutău (voce şi chitară).

Pentru concertul din data de 10 mai 2013, URMA pregăteşte un show desăvârşit, de peste 90 minute, inedit prin faptul că toate piesele vor fi orchestrate într-o manieră adecvată pentru formatul celebrei emisiuni MTV Unplugged, astfel încât cei prezenţi la eveniment vor fi părtaşi la călătoria muzicală a trupei de-a lungul celor 10 ani de existenţă.

Bilete URMA – MTV Unplugged

UPDATE 25.04.2013: Organizatorii au decis uniformizarea preţurilor biletelor. Astfel, deşi iniţial au fost puse în vânzare trei categorii de bilete (cu preţuri între 90 şi 50 lei), începând de pe 25.04.2013 vor fi disponibile doar bilete la 50 lei. Organizatorii declarând: „Deşi am pornit la drum cu trei categorii de preţ, ţinând cont de configuraţia locaţiei, am decis să uniformizăm costul biletelor, păstrând în vânzare o singură categorie de preţ, cea de 50 de lei”.

Pentru evenimentul URMA – MTV Unplugged, care va avea loc pe 10 mai 2013 la Cinema Patria biletele sunt disponibile pe www.iabilet.ro la 50 lei.

MTV Unplugged, un show care a făcut istorie

MTV Unplugged a fost un proiect demarat de MTV US la începutul anilor ’90, în cadrul căruia, artişti şi trupe erau invitate să susţină un concert doar cu instrumente acustice.

Referitor la acest proiect, tot Mani explică importanţa concertului pe care URMA îl va susţine la Cinema Patria: „Este extrem de onorant pentru noi să suţinem acest concert acustic sub egida MTV Unplugged, un prim motiv fiind asocierea cu un fenomen mediatic care a făcut parte din adolescenţa fiecăruia dintre noi şi care ne readuce aminte de începuturile noastre ca muzicieni în formare, când urmăream entuziaşti artiştii noştri preferaţi, performând, într-o atmosferă magică şi intimă, exclusiv cu instrumente acustice.